UNDER KONSTRUKTION
Resultat från ungdomsmästerskapen 2014
Lördag den 5 april hölls ungdomsmästerskapen på dragspel i Örebro. Här nedan ser du resultaten från denna tävling:
Tonårsklassen 14-17 år
1. Gustaf Hauri
2. Lovisa Arvidsson
3. Beiron Hultman
4. Johnny Sandelin, Johan Wallström, Emanuel Multing
Ungdomsklassen 18-24 år
1. John Ericson
2. Jonas Sjöberg
3. John Carlsson
4. Linnea Syrjälä, Ulrika Lennartsson
Svenska Mästerskapen 2002 Kramfors
Kategori 1
solister t.o.m. 11 år
Daniel Eliasson
Kategori 2
solister 12-14 år
1.Alexander Arnesson
2. David Wahlén
Kategori 3
solister 15-17 år
1.Marjan Idic
Kategori 4
solister från 18 år
1. Daniel Andersson
2. Marcus Berg
3. Per-Åke Romin
Kategori 5
Solister underhållningsmusik
1. Galina Stenberg
2. Ludmilla Westerlund
3. Per-Åke Romin
Kategori 8
gammeldans, klubbar
1.Kramfors DK
2. Sollefteå DK
Kategori 9
gammeldans grupper
1. Björnligan
2. Graninge Durspelare
3. Belfrage & von Essen
Svenska Mästerskapen 2001 Kramfors
Kategori 1
solister t.o.m. 11 år
Daniel Eliasson
Kategori 2
solister 12-14 år
1:a David Wahlén, Oviken
2:a Alexander Arnesson, Arvika
3:a Tobias Westerlund, Umeå
Kategori 3
solister 15-17 år
1:a Daniel Andersson, Hedemora
2:a Liisaelina Jääskeläinen, Huddinge
3:a Per Nilsson, Umeå
Kategori 4
solister från 18 år
1:a Galina Stenberg, Ramvik
2:a Jukka Arvola, Örebro
3:a Markus Asp, Linköping
Kategori 5
Solister underhållningsmusik
1:a Jari Salminen, Ramnäs
2:a Per-Åke Romin, Saltsjö-Boo
3:a Daniel Rato, Olofstorp
Kategori 8
gammeldans, klubbar
1:a Umeå dragspelsklubb
2:a Uppsala dragspelsklubb, "Uppdraget"
3:a Sollefteå dragspelsklubb
Kategori 9
gammeldans grupper
Delad 1:a plats:
Graninge durspelare, Bispgården
Sonorokvintetten, Kramfors
SVENSKA MÄSTERSKAP MM 1956-1984
Tack till Curt-Ivan Eriksson för hjälp med
material till nedanstående sammanställning.
Svenska mästerskapen 1956
Tid & plats: Stockholm 29 juli 1956
Seniorklassen
1. Birger Andersson
2. Sven Henriksson
3. Bror Jansson
4. Sone Banger
5. Gunnar Holmberg
6. Erik Johansson
Juniorklassen
1. Sören Rydgren
2. Erik Westling
3. Jan-Olof Segerlind
Bilden t.h. visar Birger Andersson
Svenska mästerskapen 1958
Tid & plats: uppgift saknas
Seniorklassen:
1. Sone Banger
2. Sven Henriksson
3. Lars-Erik Larsson
Juniorklassen
1. Nils Fläcke
2. Jan Olofsson
3. Christer Blomquist
Jazzklassen
1. Sone Banger
2. Ingvar Larsson
3. Felix Östlund
Svenska mästerskapen 1960
Tid & plats: 24 augusti 1960, Årsunda
1. Tore Nilsson
2. Jan Olovsson
3. Sören Rydgren
Bilden t.h. visar Tore Nilsson
Svenska mästerskapen 1961
Tid & plats: Gävle 19 juli 1961
Seniorklassen
1. Lars-Olof Larsson
Juniorklassen
1. Jan-Ivar Andersson
Bilden t.h. visar:
Lars Olof Larsson* - Egil Hauge - Jan-Ivar Andersson
*Vi har genom Lars-Olof Larssons bror fått följande kompletterande information:
Lars-Olof Larsson som blev Svensk Mästare år 1961 i Gävle. Tyvärr gick Lasse bort 1994 och musikens var hans stora intresse, hand utbildade sig till musiklärare/kantor och spelade såväl jazz som folkmusik. År 1962 blev han åter mästare i Munkedals Folkets Park, tyvärr har jag inget datum. En stor del av hans fotografier och priser mm brann tyvärr upp i en vindsbrand. 1961 deltog han i Världsmästerskapen i Hamburg och året därefter i Salzburg.
Landskampen Sverige - Finland 1961
Tid & plats: 7 maj 1961, Gävle.
Svenska laget:
Jan-Olov Nilsson, Sören Rydgren, Ove Björk
Finska laget:
Eskö Könönen, Kalevi Nykvist, Reijo Wallenius
Segrare: Finska laget
Ovan: Finska laget Esko Könönen - Kalevi Nykvist - Reijo Wallius
Nedan: Svenska laget Jan Olovsson - Sören Rydgren - Ove Björk
Svenska mästerskapen 1970
Tid och plats: uppgift saknas
Klass 1 under 14 år
1. Leif Savlin
2. Marie Wärme
3. Lena Moberg
4. Ulla Pahl
Klass 2 14-18 år
1. Per-Olov Bertilsson
2. Hans Holm
3. Greger Jacobsson
4. Lars Wrangensten
5. Sören Widlund
Klass 3 över 18 år
1. Hans Muthas
2. Sören Rydgren
3. Martin Höglund
4. Sune Peters
5. Rune Fransson
6. Sixten Lindquist
7. Rolf Berglund
8. Erik Johansson
Svenska mästerskapen 1971
Tid & plats: 27-28 mars, medborgarhuset, Stockholm
Klass 1 över 18 år
1. Martin Höglund
2. Bengt Lindkvist
3. Sixten Lindquist
4. Stig Bräck
Klass 2 14-18 år
1. Leif Savlin
2. Lars Wrangensten
3. Per-Olov Bertilsson
4. Hans Holm
Klass 4 under 12 år
1. Lena Moberg
Bilden t.h. visar Martin Höglund
Svenska Mästerskapen 1984
Tid & plats: 1 december 1984, Stockholm
Klass 1. t.o.m. 14 år
1. Pierre Eriksson
2. Sören Strid
3. Stefan Persson
4. Niclas Nyman
Klass 2 15-19 år
1. Stefan Jonsson
2. Håkan Andersson
3. Anders Lidström
Klass 3 20-32 år
1. Erik Brander
2. Greta Sundström
Bilden t.h. visar Greta Sundström
2:a i klassen 20-32 år.
ÄLDRE TÄVLINGAR
Material hämtat ur "Svenska dragspelare"
Grand Prix, Svensk mästerskap 1932
Stockholm 15 november 1932
Prislista:
1. Bror Frisk, Filipstad
2. Karl Grönstedt, Kramfors
3. Sixten Wallin, Norsbort
4. Hugo Johansson, Korsnäs
5. Erik Hedberg, Kilafors
6. Olle Johnny, Stockholm
Grand prix, Svenskt mästerskap 1933
Stockholm 5 november 1933
Prislista:
1. Hans-Erik Nääs, Sandöverken
2. Olle Johnny, Stockholm
3. Hugo Andersson, Malmö
4. Helmer Nerlund, Deje
5. Charles Willy, Stockholm
6. Hugo Johansson, Korsnäs
7. Evald Eriksson Glad, Sandviken
8. Harald Abrahamsson, Stockholm
Dragspelslandskamp Sverige-Norge 1934
17-18 mars 1934
Resultat:
1. Hans-Erik Nääs, Sverige
2. Toralf Tollefsen, Norge
3. Olle Johnny, Sverige
4. Alf Hansen, Norge
5. Karl Grönstedt, Sverige
6. Hartvig Kristoffersen, Norge
7. Hugo Andersson, Sverige
8. Harry Syversen, Norge
Nordiskt mästerskap 1934
4 november 1934
Resultat:
1. Viljo Vesterinen, Finland
2. Karl Grönstedt, Sverige
3. Hans-Erik Nääs, Sverige
4. Hugo Johansson, Sverige
5. Andrew Walter, Sverige
Svenska Mästerskapet 1935
3 mars 1935
Resultat:
1. Hans-Erik Nääs
2. Olle Johnny
3. Bångbro-Stina
4. Jack Larsen
5. Anton Jönsson
Nordiska Mästerskapen 1935
3 november 1935
Resultat:
1. Ivan Thelmé, Sverige
2. Viljo Vesterinen, Finland
3. Karl Grönstedt, Sverige
4. Hans-Erik Nääs, Sverige
5. Erik Tall, Sverige
6. Gunnar Wedell, Sverige
7. Karl Andersen, Norge
8. Börge Petersen, Danmark
Bild: Deltagare i Nordiska Mästerskapen 1935
Juniormästerskapen 1936
2 februari 1936
Resultat:
1. Einar Sandström
2. Sven Granlund
3. Erling Grönstedt
4. Lill-Acke
5. Arne Söderberg
Bilden t.h. Visar Arne Söderberg
Svenska Mästerskapen 1936
1 mars 1936
Resultat:
1. Andrew Walter
2. Per Edberg
3. Olle Johnny
4. Ebbe Jularbo
5. Sven Johansson
Stockholmsmästerskapen 1936
21 oktober 1936
Resultat:
1. Ebbe Jularbo
2. Gösta Cederberg
3. Ingvar Lindblom
4. Erik Flink
Nordiska Mästerskapet 1936
1 november 1936
Resultat:
1. Viljo Vesterinen, Finland
2. Rolf Syversen, Norge
3. Hans-Erik Nääs, Sverige
4. Ebbe Jularbo, Sverige
5. Per Edberg, Sverige
6. Gösta Cederberg, Sverige
7. Börge Petersen, Danmark
8. Erik Strand, Sverige
Juniormästerskapen 1937
7 februari 1937
Resultat:
1. Sölve Strand, Lesjöfors
2. Einar Sandström, Svartvik
3. Lill-Acke Jacobsson, Stockholm
4. Lill-Göte Wilhelmsson, Åmål
5. Ulla-Britt Hult, Karlstad
6. Arne Söderberg, Stockholm
7. Bertil Emilsson, Sundbyberg
8. Sven Granlund, Köping
9. Nils Castellie, Nynäshamn.
Svenska Mästerskapet 1937
4 april 1937
Resultat:
1. Olle Johnny
2. Andrew Walter
3. Per Edberg
4. Hans-Erik Nääs
5. Erik Tall
6. Erik Strand
7. Gösta Cederberg
8. Erik Eriksson
Europamästerskapen 1937
6-7 november 1937
Resultat:
1. Olle Johnny, Sverige
2. Emile Prudhomme, Frankrike
3. Sven Tollefsen, Norge
4. Rolf Syversen, Norge
5. Sixten Wallin, Sverige
6. Onni Laihanen, Finland
Juniormästerskapen 1938
5-6 februari 1938
Resultat:
1. Erling Grönstedt, Sandöverken
2. Einar Sandström, Svartvik
3. Lill-Göte Wilhelmsson, Åmål
4. Arne Söderberg, Stockholm
5. Ingemar Liljert, Nässjö
6. Sven Granlund, Köping
7. Karl Evert, Stockholm
Nordiska Mästerskapen 1938
5-6 november 1938
Resultat:
1. Viljo Vesterinen, Finland
2. Sixten Wallin, Sverige
3. Onni Laihanen, Finland
4. Andrew Walter, Sverige
5. Ropp Möller Nilsen, Danmark
6. Einar Nyhaug, Norge
7. Sverre Kolberg, Norge
8. Olav Christensen, Danmark
Juniormästerskapen 1939
21-22 februari 1939
Resultat:
1. Folke Engvall, Stockholm
2. Gert-Ove Andersson, Malmö
3. Lill-Göte Wilhelmsson, Åmål
4. Stig-Arne Andersson, Malmö
5. Hasse Andersson, Södertälje
6. Margit Ringvall, Broddbo
7. Bertil Emilsson, Stockholm
Stockholms Grand Prix 1939
21-22 oktober 1939
Resultat:
1. Sixten Wallin
2. Axel Andered
3. Lennart Sjöberg
4. Gösta Cederberg
5. Ingvar Lindblom
6. Bernhard Lindberg
7. Karl-Evert Sjöblom
8. Sven Svärd
9. Allan Eriksson
Nordiska Mästerskapen 1939
4-5 november 1939
Resultat:
1. Viljo Vesterinen, Finland
2. Sixten Wallin, Sverige
3. Hans-Erik Nääs, Sverige
4. Ottar Nyborg, Norge
5. Axel Andered, Sverige
6. Ropp Möller, Danmark
7. Sölve Strand, Sverige
8. Hans Norman, Norge
Juniormästerskapen 1940
3-4 februari 1940
Resultat:
1. Gert-Ove Andersson, Malmö
2. Hasse Andersson, Södertälje
3. Arne Söderberg, Stockholm
4. Stig-Arne Andersson, Malmö
5. Lill-Göte Wilhelmsson, Åmål
6. Margit Ringvall, Broddbo
7. Ann-Mari Pålsson, Handöl
Svenska Mästerskapen 1940
12-13 oktober 1940
Resultat:
1. Stefan Dahlén, Hoting
2. Hugo Johansson, Västerås (fd Korsnäs)
3. Evert Lindström, Årsunda
4. Acke Jacobsson, Stockholm
5. Lennart Sjöberg, Stockholm
6. Axel Andered, Stockholm
7. Jerker Johansson, Eskilstuna
8. Gunnar Wedell, Riddarhyttan
Landskamp mot Finland 1940
2-3 november 1940
Resultat:
1. Stefan Dahlén, Sverige
2. Sixten Wallin, Sverige
3. Toivo Manninen, Finland
4. Onni Laihanen, Finland
5. Mauri Liukkunnen, Finland
6. Hans-Erik Nääs, Sverige
7. Hugo Johansson, Sverige
8. Aarre Lievonen, Finland
Landskamp mot Norge 1941
8-9 mars 1941
Resultat:
1. Erik Tronrud, Norge
2. Sixten Wallin Sverige
3. Olle Johnny, Sverige
4. Karl Grönstedt, Sverige
5. Evert Lindström, Sverige
6. Kore Korneliussen, Norge
7. Leif Christensen, Norge
Bilden t.h. Erik Tronrud
Svenska Mästerskapen 1941
8-9 november 1941
Resultat:
1. Karl Grönstedt, Sandöverken
2. Sixten Wallin, Stockholm
3. Egiel Bohrn, Linköping
4. Elis Andersson, Uppsala
5. Rune Frisk, Hedesunda
6. Sivert Svensson, Lannabruk
Landskamp Finland - Sverige 1943
6 februari 1943, Helsingfors.
Resultat:
1. Viljo Vesterinen, Finland
2. Toivo Manninen, Finland
3. Onni Laihanen, Finland
4. Sixten Wallin, Sverige
5. Hans-Erik Nääs, Sverige
6. Stefan Dahlén, Sverige
7. Arvo Nyström, Finland
8. Eberhardt Jularbo, Sverige
Svenska Dammästerskapet 1943
6-7 mars 1943
Resultat:
1. Majken Carlsson, Strömsholm
2. Yvonne Modin, Uppsala
3. Anna Wingman, Eskilstuna
4. Carina Peters, Stockholm
5. Margit Ringvall, Broddbo
6. Rosa Falk, Göteborg
7. Marianne Gråberg, Stockholm
Svenska Mästerskapen 1944
4-5 mars 1944
Resultat:
Herrklassen
1. Karl Grönstedt, Sandöverken
2. Sixten Wallin. Stockholm
3. Wille Johnsson, Regna
4. William Nyberg, Ockelbo
Damklassen
1. Astrid Sjöström, Malmberget
2. Majken Carlsson, Kungsör
3. Irene Söderblom, Göteborg
4. Bångbro-Stina, Karlstad
Dragspelslandskampen 1945
17-18 mars 1945
Segrare: Finland
Deltatgare för Finland:
Onni Laihanen, Toivo Manninen, Lasse Pihlajama, Aarre Lievonen
Deltagare Sverige: Karl Grönstedt, Hans-Erik Nääs, Sixten Wallin, Wille Johnsson
Damlandskampen Sverige - Finland 1945
27 oktober 1945
Resultat:
1. Majken Carlsson, Sverige
2. Yvonne, Modin, Sverige
3. Eine Kotiranta, Finland
4. Astrid Sjöström, Sverige
5. Margit Ringvall, Sverige
6. Violet Lillqvist, Finland
7. Margit Holmström, Finland
8. Maire Tammenlaakso, Finland
Bild: Damlandskampen Sverige - Finland 1945
Nordiska Mästerskapen 1946
16 mars 1946, Stockholm
Resultat:
1. Lydur Sigtryggsson, Island
2. Toivo Manninen, Finland
3. Wille Johnsson, Sverige
4. Erling Eriksen, Norge
5. Tage Ekwall, Sverige
6. Helmer Nerlund, Sverige
7. Carl-Johan Nygren, Sverige
8. Ropp Möller, Danmark
Bild t.h. Lydur Sigtryggson
Bild nedan Nordiska Mästerskapen 1946
Landskamp Finland Sverige 1946
7 februari 1946, Helsingfors
Resultat:
1. Onni Laihanen, Finland
2. Toivo Manninen, Finland
3. Tage Ekwall, Sverige
4. Sixten Wallin, Sverige
5. Aarre Lievonen, Finland
6. Wille Johnsson, Sverige
7. Acke Jacobssoon, Sverige
8. Aimo Känkänen, Finland
Nordiska Dammästerskapet 1946
19-20 oktober 1946, Stockholm
Resultat:
1. Grete Madsen, Norge
2. Astrid Sjöström, Sverige
3. Majken Carlsson, Sverige
4. Yvonne Modin, Sverige
Välkomna till SDR - Sveriges Dragspelares Riksförbund
SDR - för dig som är
- Dragspelare
- Dragspelsvän
-
Dragspelsentusiast
- Gillar dragspelsmusik
Prenumera på vår medlemstidning Dragspelsnytt
Du får tidningen fyra gånger per år
Sätt in 350 kr på vårt plusgiro
555999-2 så får du tidningen
Ungdomsmedlemskap upp till 20 år endast 130 kr.